dünya-günü

22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ – EARTH DAY

22 Nisan Dünya Günü, 50. yaşını kutluyor. Karbon ayak izi, küresel ısınma, plastik atıklar hala en önemli konularımız. Peki, Dünyamıza iyi davranıyor muyuz?

Dünya Günü!

Şu iki küçük kelimenin içine ne kadar sevinç ve neşe katılabilir bilmiyorum. Ama sizin için deneyeceğim bakalım. Dünya Günümüz kutlu olsun!

 

‘Dünya Günü’ kutlamalarını keşfim küçük bir çocukken oldu. İlkokul öğrencisiydim. Ve şanslı bir çocuktum. O yıllarda İstanbul yemyeşil. Beykoz’dan mis gibi kaynak suyu çıkıyor. Etiler’den Arnavutköy’e inen yolun sol tarafı uzun bir çayır. Hatta içinde küçük bir akarsu bile var.

Oyun arasında acıktık mı kuzukulağı, ceviz, elma, armut, gelincik elimizin altında. Eh, anne babamın meslekleri sayesinde yabancı memleketlerde yaşama şansım olmuş. Dünyanın bizim ülkemizden ibaret olmadığını gözümle görmüşüm. Farklı ırklardan, milletlerden insanlar tanımışım. Evimizde kitabın-ansiklopedinin sonu yok. Bitmek bilmez sorularıma cevap verecek insanlarım etrafımda. Bir de anladığım başka bir dil var, daha ne olsun.

O vakitler evde televizyon olması bile lüks, çoğu aile için. Bizim ise dünyanın çeşitli kanallarını izleme şansımız var. Babamın en büyük aşkı müzik, arkasından ilk gelenler spor ve doğa. Bir gün oturmuş babamla televizyon seyrederken büyük bir kutlamanın yayınına denk geldik. Rengarenk bir insan topluluğu ‘Dünya Günü’nü kutluyor. Nasıl güzel betimlemeler. Çocuklar dünya ana için şiirler okuyor. Dünya benim için oldum olası ana zaten. Büyük merakım ve aşkım var yaşama, gezegene, hayvanlara ve elbet insanlara.

 

Sabahları Gözümü Açıp Hayatın Koşturmasına Atlamadan Önce İçime Çektiğim İlk Nefes, Dünyada Olmanın Getirdiği Derin Coşkuyla Tatlanıyor. Sonrası Herkesinki Gibi İflah Olmaz Bir Koşturmaca. Ama O Nefes, Bütün Bir Günümü Keyifli Kılıyor.

 

Ağaç tepesinden inmez bir çocuğum, bu uğurda kaç kere kafayı patlattığım olmuş. ‘Dünyanın doğum günü bugün demek’ diye geçirdim içimden, büyük bir keşif yapmış mucidin şevkiyle, hiç unutmuyorum.

Nasılda mutlu olmuştum. Onca sevdiğim gezegenimin doğum gününü kutlayabileceğimi fark edince.

Hemen bende kendimce posterler yapıp, şiirler ve methiyeler düzmenin planlarını yapmaya başlamıştım kafamda.

Sanırım bir tenis turnuvası arasında geçmişti bu kanala babam. Ama ben pek hevesli oturuyorum başında diye kimse değiştirmemişti sonradan. Yayın bitene kadar hipnotize olmuş gibi çakılmıştım ekran karşısında.

O vakitler internet, bilgisayar falan yok tabi. Bir konu araştıracaksanız kütüphaneye, tanıdığınız bildiğiniz büyüklere danışacaksınız. Gel gör ki, benim çevremde her haltı bilen onca insanın içinde bir tanesi Dünya Günü’nü bilmiyor. Belki de ‘Dünyanın doğum günü varmış’ diyen bir çocuğu ciddiye almıyorlardı. Velhasıl işin aslını astarını öğrenmem lise yıllarıma denk geldi.

 

Dünya Günü, Elli Yıldan beri Dünyanın 193 Ülkesinde Kutlanıyor

 

‘Dünya Günü’ organizasyonu ‘Earth Day Network’ tarafından yapılıyor. 1969 yılında Santa Barbara – Kaliforniya’ da yaşanan, 10 binden fazla deniz kuşu, yunus, fok ve deniz aslanının ölümüne sebep olan petrol sızıntısından kaynaklanan çevre felaketi aktivistleri harekete geçiriyor. Çevre yasası, çevre hakları, çevre eğitimi ve ‘Dünya Günü’ ilan edilmesi için hazırlıklara başlıyorlar. Ve ilk kez 22 Nisan 1970 yılında kutlanıyor.

Benim için hala biricik gezegenimiz Dünyanın doğum günü. Şimdi Hawaii’den İngiltere’ye hatta Hollanda’ya pek çok arkadaşımla kutluyoruz bu günü.

Elbet mum üfleyip, pasta kesmiyorum. Daha önce düşünmediğim şeyleri düşünmeye çalışıyorum. Tek kullanımlık plastiklerden nasıl kurtulurum? Yerli üretim doğaya daha az zararlı ev temizlik malzemelerini uygun fiyata nereden alırım? Geri dönüşüm için yaptıklarım yeterli mi? Giysilerimi aldığım markalar yeterince doğaya duyarlı mı?

Şehir insanı olarak doğal hayatı koruyabilmek için yapabileceklerim limitli. Ama kendimce  çözümlerim var. Misal, toplu taşıma araçlarını tercih ediyorum. Sokağa çöp atmıyorum. Ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulunmaya çalışıyorum. Mahallemdeki, çevremdeki yeşil alanları korumaya çalışıyorum. Yerel üreticilerden, pazarlardan alış-veriş yapıyorum. Beslenmemizi gezegen ve diğer türlere saygılı üreticilerden gelen ürünlerle zenginleştiriyorum.

 

Hala Dünyanın Küçük Çocuklarıyız

 

Dünyanın efendisi sandığımız ‘insan’ türler arasında henüz gezegenin en genç üyesi. Bizden önceki milyarlarca yılda olduğu gibi önümüzdeki milyarlarca yıl daha gezegenimiz uzaydaki seyahatine devam edecek. Ve muhtemelen üstünde biz tepinmediğimizde daha rahat edecek. Biliyorum bazen düşüncesi bile  korkutucu bu seyahatin. Ama günlük yaşamın kaosunda kolayca unutuyoruz bu gerçeği.

Hadi başınızı kaldırıp gökyüzüne, ağaçlara, denize, balıklara, çiçeklere, böceklere bakın.

Ve kendinize sorun lütfen. Şu dünyadan geçip gideceğimiz görece kısa ömrümüzde üstünde milyarlarca türün yaşadığı gezegenimizi biraz daha tanımaya çalışsak, biraz daha uyumlu olmaya çabalasak fena mı olur? Bütün dünya kuş cıvıltıları, arı vızıldamaları, yunus kahkahaları ile dolsa daha mutlu olmaz mıyız?

Gezegendeki diğer türlerle ilişkinizi değiştirecek bir kitap önerisi için lütfen tıklayınız.

Kurzgesagt,  plastik kullanımımızın dünyayı ne hale getiridiğini anlatan harika bir video için hazırlamış. Youtube linki için lütfen tıklayınız.

‘Dünya Günü’nüz kutlu olsun!

Bir cevap yazın