aralik yule

ARALIK: AYDINLIK VE KARANLIĞIN SAVAŞI

Aralık, aydınlığın karanlığa galip gelişini kutlamak demek benim dünyamda. Biraz sevgi ve şefkatle aydınlanmayacak yol yoktur belki de.

2019 Aralık ayında hayat bildiğimiz gibiydi. Çin’den çıkmış bir virüsten haberimiz vardı.

 

 

Ama yaşamlarımızı ne denli değiştireceği hakkında bir fikrimiz yoktu.

 

 

2020 Aralık bambaşka duygularla geldi. Sanki bu bir yıl içinde dünya misliyle yaşlandı, misliyle değişti. Bir küçücük seneye sığması mümkün olmayan değişimler yaşandı.

Sosyal mesafe kavramıyla başlayan önlemler, bildiğimiz sıradan yaşamımızı tarumar etti. Pek çok tanıdık başka şehirlere taşındı. Uzun saatlere yayılan keyif sohbetleri yerini telefon hatta zoom görüşmelerine bıraktı. Bir vakitler turistlerde görüp şaşırdığımız maskeler evin baş köşesine oturdu. Çantalar envai çeşit kolonya, ıslak mendil, anti-septik solüsyona boğuldu.

Geçen sene Aralık ayından önce Dışarısı diye bildiğimiz hayat korku dolu bir maceraya dönüştü. Yaz geldiğinde nispeten rahatlamış olsak da sonbahar ile birlikte herşey daha da ürkütücü bir hal aldı.

 

ARALIK AYIYLA GELEN YENİ YASAKLAR

 

Herkes farklı şekilde uyum sağlamaya çalıştı. Teknolojinin nimetlerinden sayılan sosyal medya araçları bir anda hepimizin vazgeçilmezleri arasına girdi. Bolca siyaset konuşulan ekranlar, tıp magazini haberlerine boğuldu.

Pek çok insan anksiyeteden muzdarip olduğundan yakındı. Kişisel gelişim, farkındalık konuları daha fazla ilgi görmeye başladı. Nasıl baş edeceğimizi bilemediğimiz bir küçücük virüs dünyayı daha önce deneyimlemediğimiz şekilde ulaşılamaz hale getirdi. Biz küreselleşme çocukları kişisel tarihlerimizde ilk kez dünyaya fiziken ulaşamadığımız bir dönemi tecrübe etmeye başladık. Yaşamlarımız küçücük sokaklarımız ve evlerimiz arasına hapsoldu.

 

ARALIK BAYRAMLARI: NARDUGAN – YULE – NOEL

 

Bir vakitler soğuk ve karanlık yüzünden evlerine hapsolan atalarımız nasıl yaşıyordu acaba? Aç kalmanın en büyük tehdit olduğu zamanlarda kara kıştan kurtulmak için nelere sığınıyorlardı? Toprağa bağımlı hayatlarında kışın getirdiği yoksunluk hali ile nasıl baş ediyorlardı? O zamanlarda hastalıklar vardı elbet. Ama kışın yakacak odunun olmaması, yiyecek depolayamamış olmak, ekinlerin durumu çok daha önemli sorunlardı.

Kış, toprağın ve hayvanların uyku zamanıydı. İnsanın sabır ve dirayetle sınavı. O vakit bu vakit insan varoluşu sorguladığında cevabı kendinden üstün bir güçte arar. Bu kendi inancına göre bir Tanrı, tabiatın kendisi, zaman ya da bir kahraman olabilir. İnsan dara düştüğü zamanı bilir. Ve belki de içten içe varoluşunun bütünsel bilincinden bir cevap arar.

İşte bu arayışlar yaşamımıza bir ritüel olarak yansıyabilir. Kış dönümü ritüelleri, ışık bayramları ya da yeniden doğuş miti gibi. Gök Tanrı inancına sahip Türkler için bu Nardugan ile gelecek berekettir. Musevi toplumu için Işık bayramı Hannuka. Hristiyan alemi için İsa’nın doğum gününün kutlandığı Noel bayramı. Paganlar için aydınlığın karanlığa galip geleceği Yule festivali olabilir. Aralık ayı pek çok farklı inançta yeniden doğuşu ve aydınlığa kavuşmayı anlatan ritüellere ev sahipliği yapar.

Hepsi insanın umut etmeye duyduğu özlemin yansımaları olarak kabul edilebilir. İnsan her koşulda yaşamın daha iyiye doğru akacağına inanmak ister ve kendine yol gösterecek kendinden büyük bir gücün yardımını ister.

Aydınlık ve karanlık. Evrimimiz boyunca en çok gözettiğimiz ikili. Hem ruhsal, hem fiziki dünyamızın ayrılmaz parçaları. Bütün inanç sistemlerimiz, karakter özelliklerimiz bu dualitenin birer yansıması gibi. Etrafındaki yaşamı ancak karşıtının varlığı ile kodlayabilen insanın en büyük dilemması.

Aralık, yaşadığımız karanlık ve buhran dolu günlere nispet iyileşmenin ve sevgiden şifa bulmanın ayı olsun. Aradığımız  aydınlık bir diğerinin sandığımız aynamızda can bulsun. Eski insanlar gibi neşe ile karşılayalım karanlığın en uzun anlarını. Arkasından doğacak güneşin şefkatini hatırlatalım kendimize. Başımızı göğe kaldırıp bir daha anımsayalım. Etrafı milyonlarca yıldızla çevrili bir gezegende, bizden başka milyonlarca türle birlikte sihirli bir yolculukta olduğumuzu.

Harika bir ay olsun.

Sevgiler

Bir cevap yazın