PHILOSOPHY

FELSEFE

Felsefe, insan tarihinin köküdür. M.Ö 1100 yılından beri insanlık düşüncenin kökenini sorgulamaktadır. Düşünceyi anlamaya çalışmak, medeniyetimizin köküdür.

FELSEFE

Felsefe: Düşünbilim. Düşünce sanatı.

Yunanca bilgelik arayışı anlamına gelir.

Ne hikmetse Batı milletleri Felsefenin Yunanistan’da doğduğuna inanır. Oysa, Doğu felsefelerinin tarihini okuduğunuzda M.Ö 1100’den öncesinde bile felsefik eserler verildiğini görürsünüz. Felsefenin ana konusu varlık, bilgi ve değer üzerine kurgulanmıştır.

Her ne kadar düşünmenin insanın tekelinde olmadığını kanıtlayan veriler ortaya atılmışsa da Batı felsefesi köklerini insanın düşünen tek varlık olduğu savına dayandırmıştır.

Günümüzde bilim ve teknolojinin gösterdiği ilerleme bizleri düşünce, varlık, bilgi ve değer meselelerini yeniden tanımlamaya itmiştir.

Benim için filozof kimdir sorusunun en güzel cevabı, hayata dair yeni tanımlar ve bilgiler üreten kişidir.

Yine şahsi kanaatim inanç sistemleri ile yaşadığı girift ilişkiler yüzünden düşünme eyleminin ve felsefenin günümüzde yeterince değer görmediği yönündedir.

Hint Felsefesi meraklıları ve Felsefeye Giriş yapacaklar için saygıdeğer Prof. Dr. Korhan Kaya’nın kitaplarını tavsiye ederim.

Kitaplar için lütfen tıklayınız.

Benim ilgili yazım için lütfen tıklayınız.

 

Bir cevap yazın