kurzgesagt-ilhami

KURZGESAGT – KÜÇÜK BİLİM ATÖLYEMİZ

Kurzgesagt, en sevdiğimiz YouTube kanallarından. Animasyon videolar ile bilim, teknoloji, psikoloji ve felsefe konularında eğitici içerikler sunuyorlar.

Kurzgesagt, ev ahalisi olarak

son yıllarda en sevdiğimiz YouTube kanallarından biri.

 

Son derece keyifli minimalist animasyon videolar ile bilim, teknoloji, psikoloji ve felsefe konularında eğitici içerikler sunuyorlar. Birine bir şey anlatacaksınız ve  kısa bir yol mu arıyorsunuz? Kurzgesagt illa ki anlatmıştır.

 

Kurzgesagt aslen sevdiceğimin keşfi. Yıllardır bana bilimsel bir şey anlatmak istediğinde ilk başvurduğumuz yer Kurzgesagt kanalı. Seneler içinde o kadar çok konuyu ele aldılar ki, birine bir şey anlatmaya çalışmaktansa Kurzgesagt linki göndermeye başladık bizde.

Kurzgesagt, 2013 yılında Philipp Dettmer tarafından kurulmuş bir kanal. İki boyutlu, çok renkli ve kolay izlenir videoları ile başta fizik, astronomi, uzay, teknoloji olmak üzere insanı ilgilendiren her konuya değiniyorlar. Ben en çok bakış açılarını, çok karmaşık konuları dahi anlatırken kullandıkları anlaşılır dili seviyorum. Özellikle soyut kavramları anlatmakta çok başarılılar.

Videolarının altlarına bakarsanız içerik kaynaklarının çok çeşitli olduğunu görebilirsiniz. Ve içerik üretirken ciddi bir araştırma yapıyorlar. Kanaldaki içeriklerin yüzde 80’ini izlemiş olmamıza rağmen, şimdiye kadar dikkat çekici seviyede yanlış bir bilgilendirme yaptıklarını görmedim.

Bazı tartışmalı konulara el attıkları, bazen de tartışmalı iş birlikleri yaptıkları vaki. Misal bağımlılık ile ilgili yaptıkları bir video, bilimsel açıdan değil ama etik açıdan ciddi tartışmalara yol açmıştı. Yine bazı büyük vakıflar ile yaptıkları kimi işbirlikleri soru işaretleri uyandırmıştı. Tabi, şunu da unutmamak gerek 10 milyon kullanıcı sınırını geçen ilk Alman YouTube kanalı, 22 milyon üzerinde tıklanma almış ilk bilim içerikli video gibi öncülükleri bulunan bir kanalın hakkında dedikodular olması kaçınılmaz.

 

 

Ben dijital platformlarda karşıma çıkan her bilgiyi en azından iki üç kaynaktan kontrol ederek ele alıyorum. Malum ne kadar dikkat ederseniz edin, İnternet aynı zamanda en kirli bilgi havuzu. Ama içerik analizi yaparak, özellikle çocuklara anlatılması zor – soyut kavramları anlatmak için Kurzgesagt’ı kaynak olarak kullanabilirsiniz. Çünkü görsel dilleri ve olabildiğince objektif yaklaşımları nispeten temiz bir içerik sağlıyor. Özellikle Covid 19 videolarından çok faydalandım, ailenin ufaklıklarına virüsü anlatırken.

İçeriklere İngilizce, Almanca ya da İspanyolca ulaşabiliyorsunuz. Gönül isterdi ki, benzeri kaynakları ana dilimiz Türkçe’de de bulabilelim.

Ben en sevdiğim videolarını buraya bıraktım, size keşifte iyi eğlenceler.

Diğer ilham kaynaklarım için lütfen linke tıklayınız.

 

 

Bir cevap yazın